piątek, 23 sierpnia 2013

Lelów

Moje podróże wciąż i nadal :)

W niedzielę pojechałam ze znajomą Kasią :) na festiwal  kultury polskiej i żydowskiej Święto Ciulimu i Czulentu  

Działo się dużo,była tam prezentowana kultura polska i żydowska ,muzyka taniec ,tradycje.potrawy,

 i moje ulubione :) ;stoiska z rękodziełem ..........


Była wystawa :

 wycinanki żydowskiej........ co mi wyjątkowo odpowiadało ,gdyż już niedługo będę realizowała projekt pod tym samym tytułem w DOKiS w Dobrodzieniu.............ale o tym jak już czas nadejdzie,,,,,,,,na razie nabywam wiedzy na temat.


Tak że wyprawa ta była celem podwójnym ,mimo tego ze wybierałam się już tam od roku,,,,,,

 Grób cedyka Biedermanna który mówił  Ktokolwiek, człowiek czy lud, nie dostąpi poznania własnych błędów, ten nie dostąpi zbawienia. W takiej mierze możemy być zbawieni, w jakiej poznamy sami siebie...........  Teraz przyjeżdżają chasydzi z całego świata,z Izraela, Ameryki, Australii i Europy zawsze w lutym.W tedy Lelów staje się miasteczkiem żydowskim wszędzie ,ich jest pełno :)Chasydzi przyjeżdżają na grób swego nauczyciela, by modlić się i czerpać siły z  mistycznego kontaktu z nim. Przez trzy dni przy grobie i na ulicach Lelowa można spotkać spacerujących i modlących się brodatych mężczyzn z długimi pejsami, w czarnych kapeluszach, lisich czapach, czarnych chałatach i białych pończochach. W piątek po zachodzie słońca, kiedy zaczyna się szabat modlą się, tańczą i śpiewają ku chwale cadyka (według chasydów Boga można wielbić nie tylko modlitwą, ale a także śpiewem i tańcem); składają też w mogile karteczki z prośbami. W sobotę po zachodzie słońca zwykle odbywa się uczta.
Cadyk jest dla Chasydów najwyższym autorytetem religijnym i  świeckim. Przypisuje mu się bezpośrednie obcowanie z  Bogiem i  nadnaturalne cechy - jasnowidztwo i  umiejętność lewitacji. ( inf. z internetu)

Obok stoi stara synagoga.......

 I droga powrotna  niestety już szarówka,zdjęcia nie takie.....wiec postanowiłam na Jurę wrócić i to szybko :):)


2 komentarze:

  1. Ciekawa wyprawa!
    Przepraszam,że się nie odzywam, ale czekamy na odpowiedź w sprawie noclegów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Super wyprawa - akurat w Twoim potrzebnym temacie !

    OdpowiedzUsuń